25 години от ноември 1989: преди и след в графики 1
Този месец се навършват 25 години от началото на сериозни промени в българското общество след 45 години власт на БКП и 35 - лично на Тодор Живков.
25 години е доста кръгло - четвърт век, приблизително точно едно поколение, сравненията и оценките са неизбежни. Съответно е добър повод за поглед върху случвалото се и случващото се. Идеята на тази поредица от постинги е да представи определени данни за българското общество и стопанство, които да направят сравненията и оценките по-информирани. Данните ще бъдат представени под формата на графики.
Разбира се, доколкото съм макроикономист, няма как първата графика да не е нещо свързано с националния доход. В случая целта е да се илюстрира динамиката на реалния национален доход на човек от населението в България в сравнение със средния в света. Сравнението е направено в диапазона 1965-2013 - точно толкова години преди 1989, за колкото има данни след това. Източникът на данните е Total Economy Database на The Conference Board, която всъщност е продължението на огромната работа на Ангъс Медисън, съхранявана в Университета в Грьонинген. Конкретният показател е реалният БВП на човек от населението, изразен в константни условни EKS (Èltetö-Köves-Szulc) долари от 2013 с преизчислени покупателни паритети от 2005. Причините за избора на този показател са две. Първата е, че той е от малкото, за които са налични данни за целия период след Втората световна (1950-днес) - примерно базите данни на Световната банка и на МВФ започват, поне за България, от 1980, а тези на Пен Уърлд Тейбълс - от 1970. Втората е, че характеристиките на EKS паритетите са за предпочитане пред алтернативните GK (Geary-Khamis) паритети, защото първите са базирани на Фишер идеален индекс, а вторите - на Пааше индекс, който е със стриктно по-лоши характеристики като индексно число.
Данните за България са разделени на данните за средния реален доход в света и в графиката са дадени като проценти в повече или по-малко от средното за света.
Графика 1. Среден реален доход на човек от населението в България в проценти разлика спрямо средния в света (в константни 2013 EKS долари), 1965-1989-2013
За периода след 1989 нещата изглеждат интуитивно ясни - значителен спад докъм 1997, след това значително нарастване и нов спад след началото на световната криза.
По-интригуващи, и със сигурност по-неизвестни, са данните за последния четвърт век до 1989. Там са ясно видими два периода.
Първоначално има значително нарастване на относителния български доход до средата на 1970-те (пикът е през 1975, когато реалният среден български доход на човек по покупателна способност е бил почти 25% над средния световен). След което значителен спад до самия край на “реалния социализъм”. Всъщност, неудържимият спад на относителния български доход започва не от разделната 1989, а поне от 1982 и 1989 маркира само едно леко ускорение на спада.
Накрая, особено любопитен е фактът, че по този показател разлика между 2013 и 1989 всъщност почти няма. И в двете години реалният национален доход на човек от населението по паритет на покупателната способност в България е с около 3.5 процента по-висок от средния за света.
Добавка 2014-11-06
Поради проявен интерес от поне няколко човека, добавям още една графика - буквално същата, но сравнението е не със света като цяло, а със Западна Европа (по-конкретно 17-те членки на ЕС от Западна Европа, Исландия, Норвегия, Швейцария и Турция.
Ето как изглеждат нещата:
Графика 1а. Среден реален доход на човек от населението в България в проценти разлика спрямо средния в Западна Европа (в константни 2013 EKS долари), 1965-1989-2013
Разликите спрямо сравнението със света като цяло са основно две. Първата е, че спрямо Западна Европа днешните нива са много близо до историческия максимум от средата на 1970-те. Втората е, че настигането продължава дори и по време на Великата рецесия, започнала през 2008, докато спрямо света като цяло след 2008 България леко изостава (разбирай Китай, Полша и подобни, които изобщо не изпитаха рецесия).
Проблема на тези статистики е, че над 30% от БВП на държавата ни след 1989г. е изцяло в сивата икономика … Успех с изчислението на точен реален БВП при това положение …
Коментар от Think — 5 ноември, 2014 @ 01:40
“Изцяло” ми се струва малко преувеличено, но иначе е сигурно, че има неотчитан БВП. Но не е само това - преди 1989 пък е точно обратното - съществуват ясно и силно институционализирани стимули БВП да се НАДписва, т.е. да се докладва фактически несъздадена продукция… Всъщност никой няма претенция да изчислява точен реален БВП. Всичко е само приблизителна догадка и това е пределно ясно.
Коментар от Gogi — 5 ноември, 2014 @ 07:35
Гоги, направи сравнение с други страни, така според мен ще е по-информативна графиката. Която иначе е супер.
Коментар от илин — 6 ноември, 2014 @ 10:35
Прелюбопитно ми е как ще изглежда България сравнена със страните от СИВ без СССР.
Според мен ще е интересно и сравнение на изменението на реалния национален доход спрямо публичния дълг, ако има такива данни
Коментар от ngoranov — 6 ноември, 2014 @ 05:10
До Илин и г-н Горанов - наистина би било интересно да се направят и подобни индивидуални или доста по-тесни сравнения, но… нема време
Що се отнася до дълга, предвидил съм подобна графика някъде в бъдеще, очаквайте…
Коментар от Gogi — 7 ноември, 2014 @ 12:43
Много бих бил доволен ако във втората графика - 1а вкараш още две криви- една за полша , една за Чехия. Ей така , за да видим къде сме спрямо другите!
Коментар от Иван Тенев — 9 ноември, 2014 @ 08:30
e, няма време, ти да не си всекидневник:-)
Коментар от илин — 10 ноември, 2014 @ 10:32